Lis 11 2013

Farmy wiatrowe a nietoperze

Mark Hayes z Uniwersytetu Colorado w Denver (USA) przeprowadził badania na temat nietoperzy. Porównał dane o śmiertelności tych ssaków w sąsiedztwie farm wiatrowych we wschodnich i zachodnich stanach USA w 2012 roku. Naukowcy odkryli, że z powodu ich pracy ginie rocznie około milion nietoperzy. Jednym z powodów są zderzenia z ostrymi i potężnymi wirnikami, a drugim – uszkodzenie płuc u zwierząt, ze względu na spadek ciśnienia w pobliżu generatorów, podaje Gismeteo.

Rozwój farm wiatrowych w Polsce nabiera tempa. W wielu krajach zaczęto brać pod uwagę wpływ turbin wiatrowych na środowisko. W Europie wprowadzono przepisy ograniczające poziom hałasu w farmie wiatrowej i ustanowiono minimalne odległości masztów od domów tj. 3000 metrów. W Polsce takich przepisów nadal brak i stawia się maszty farm wiatrakowych dosłownie wśród zabudowań. Ponadto w niektórych miejscach stacje przestają działać podczas sezonowych migracji ptaków. W Niemczech rozwój farm wiatrowych wręcz spada i planuje się wycofanie z tego nieefektywnego źródła energii.

W związku z tym Hayes uważa, że należy przeprowadzić badania na pełną skalę, oceniające zagrożenia stwarzane przez turbiny wiatrowe dla nietoperzy. Apeluje o podjęcie konkretnych działań w celu ochrony tych ssaków. Liczebność ich populacji w Ameryce i tak gwałtownie spada z powodu choroby zakaźnej tzw. syndromu białego nosa. Biolodzy uważają, że to jeden z najpoważniejszych kryzysów w środowisku naturalnym.

Za „Zmiany na Ziemi„.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter