Gru 13 2017

Trujący Kronospan?

Program publicystyczny TV Trwam „Po stronie prawdy” z 3 lipca 2013 r.  – program interwencyjny ze Szczecinka, gdzie od wielu lat działa firma Kronospan produkująca płyty drewnopochodne, wiórowe i MDF, impregnowany papier dekoracyjny, panele podłogowe oraz elementy postformingu. Mieszkańcy okłamywani przez przedstawicieli firmy jak i przez władze miasta, jednoczą się w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych „Terra” w Szczecinku. Według badań ekspertów z politechnik krakowskiej (prof. Adam Grochowalski) i koszalińskiej (prof. Tadeusz Piecuch) firma ta podczas swojego procesu technologicznego: spalania odpadów, produkcji kleju na bazie formaldehydu, ścieków – emituje groźne dla zdrowia i życia zanieczyszczenia. Przede wszystkim są przekroczenia formaldehydu w powietrzu. Dla przykładu dawka śmiertelna tej substancji dla człowieka o wadze 60 kg wynosi 500 mg/kg. Dla porównania alkohol etylowy ma granicę dziesięciokrotnie wyższą bo 5000 mg/kg. Całość zagadnienia można przeanalizować w dokumencie prof. Tadeusza Piecucha pt. „Opinia o możliwości przekształcania termicznego odpadów w instalacjach należących do Kronospan”.

Skąd my to znamy na naszym gruncie mieleckim? U nas niedawno robiono badania jakości powietrza i fakt ewidentnych przekroczeń formaldehydu zgoniono na właścicieli prywatnych domów, którzy podobno używają złej jakości węgiel i spalają odpady!

W uzupełnieniu informacja za portalem Czyliwiesz o czerwonym alarmie zatrucia powietrza wokół Mielca.

p.s.

Pojawiła się informacja o „rozbudowie proekologicznej” firmy Kronospan w Mielcu. Według relacji prasowych, firma ta ma zainwestować w „generator gorącego powietrza wraz z wymiennikiem i elektrofiltrem”. Ów generator ma być zasilany biomasą. Natomiast, jak opisali już niezależni eksperci w 2013 r. – firma ta wraz z pyłem z produkowanych paneli emituje do atmosfery, zawarty z spajającym je kleju – formaldehyd.

Rakotwórczy formaldehyd zniszczyć skutecznie można tylko w spalarniach produktów niebezpiecznych, a nie w elektrofiltrach!

Materiał z 2013 r. za TV Trwam.

Aktualizacja:

  • 2017-12-13 6:11:09 PM

Dzisiaj przed południem doszło do zapłonu materiału w suszarni płyt wiórowych w zakładzie Kronospan w Mielcu – patrz na materiał lokalnej prasy Hej.Mielec

  • 2017-12-28

UOKiK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych używanych m.in. do produkcji mebli. Przez prawie cztery lata ustalali wspólnie ceny i wymieniali się poufnymi informacjami. Wymierzono karę m.in. dla mieleckiego Kronosyfu – 39 milionów złotych – patrz tutaj.

 

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter