Kwi 16 2016

1050. rocznica Chrztu Polski

Uroczystości centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski odbyły się w Gnieźnie i Poznaniu. Przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin w obecności europejskich episkopatów i reprezentantów innych wspólnot chrześcijańskich. 

14 kwietnia 2016:

fot. Andrzej Hrechorowicz za Facebook Prezydenta Andrzeja Dudy.

Msza św. w Gnieźnie (fot. Andrzej Hrechorowicz, portal Facebook konto Prezydenta Andrzeja Dudy).

Podczas pierwszego dnia obradowano na plenarnej Konferencji Episkopatu Polski, celebrowano jubileuszową modlitwę na Ostrowie Lednickim, który jest jednym z prawdopodobnych miejsc, gdzie mógł dokonać się chrzest Mieszka I. Tutaj też po raz pierwszy zabrzmiał nowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W katedrze gnieźnieńskiej odprawiono Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. Homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz wysłuchano przemówienia Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. Wieczorem w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbyła się prapremiera filmu o chrzcie Mieszka I w reż. Macieja Pawlickiego „Mesco Dux Baptizatur”.

Wywiad z ks. abp. Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski:

Msza św. dziękczynna z Katedry Gnieźnieńskiej:

 15 kwietnia 2016:

Podczas drugiego dnia uroczystości rozpoczęły się od zebrania Episkopatu Polski w gimnazjum katolickim im. św. St. Kostki w Poznaniu.

poznan-03

Przed obradami Zgromadzenia Narodowego (foto Kancelaria Prezydenta, portal Twitter).

W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. Następnie zabrzmiało jubileuszowe „Oratorium 966.pl”. Procesja maryjna z Fary do katedry poznańskiej poprzedziła Mszę św., której przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin, zaś homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W imieniu Narodu polskiego Prezydent RP dr Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Prezes Rady Ministrów Beata Szydło wraz z legatem papieskim kard. Pietro Parolin, Nuncjuszem Apostolskim w Polsce abp Celestino Migliore, Przewodniczącym Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim i Prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem – złożyli wieńce na grobie Mieszka I i Bolesława I Chrobrego. Przedstawiciele Narodu otrzymali krzyże wykonane z drewna wykorzystanego przy budowie wału grodu Mieszka I z roku 966.

poznan-02

Prezydent przy grobowcu Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Poznaniu (foto Kancelaria Prezydenta, portal Twitter).

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego i orędzie prezydenta RP:

Msza Święta dziękczynna z Katedry Poznańskiej:

Apel Jasnogórski z Katedry Poznańskiej:

16 kwietnia 2016:

Podczas trzeciego dnia na INEA Stadionie w Poznaniu odbyło się świętowanie jubileuszowe pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Odprawiono Msza św. z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym centralne obchody Jubileuszu. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił legat papieski, kard. Pietro Parolin. Wieczorem, zaprezentowano musical „Jesus Christ Superstar” w wykonaniu poznańskiego Teatru Muzycznego.

Świętowanie jubileuszowe „Gdzie chrzest, tam nadzieja” na stadionie miejskim w Poznaniu:

Msza Święta dziękczynna na stadionie miejskim w Poznaniu:

W uzupełnieniu wpis: Znaczenie chrztu Polski w dziejach ojczyzny.

Za TV Trwam, Radio Maryja, Kancelaria Prezydenta.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter